48. den
Další den na cestách po severním Bali je před námi. Dneska se budeme pomalu ubírat z chladného severu na východ Bali. Po hodně místní snídani – rýže s masem zabalené v banánovém listu, v 9 hod. vyrážíme.
Valíme náhodně po kopcovitých horských vesničkách ve výšce asi jako Sněžka. U cesty si u babičky nakoupíme banány na sváču a kecáme s místňákem, který pracuje jako průvodce na horu Batur.
Pura Tegeh Kahuripan a zážitek z ceremonie
Aniž bychom plánovali, objevujeme nejvýše položený chrám na Bali – Pura Tegeh Kahuripan ve výšce 1 750 metrů. Vstupné 30 000 IDR a k tomu bereme dvě mističky s obětinami za 10 000 IDR, ať jsme jako správní místňáci. Nechybí nám ani zapálená vonná tyčinka a kolem pasu omotaný fešácký sarong.
Ke chrámu vede asi milion schodů, takže se hned zahřejeme. Ufunění se seznamujeme a fotíme s partičkou vysmátých Balijek z Denpasaru, co vyrazily na nedělní ceremonii. Holky jsou vyfešákované, je přeci neděle. To tady nosí krajkové blůzky s barevným opaskem a sarong, mezi očima mají nalepenou rýži. Chlapy zase bílou košili, sarong a čapku na hlavě. Šlapeme nahoru, kde potkáváme zbytek jejich přátel. Asi působíme důvěryhodně, když neseme taky mističky s obětinami. Jsme pozváni na vykonání modlitby s celou jejich skupinou.
Nejdříve každý z nás položí obětinu s vonnou tyčinkou na kamenný oltář a pak to začne. Dva mužíci vedou celou ceremonii, něco si mumlají pod vousy, zvedají ruce nahoru, pak zase dolů. Vezmou z mističky bílý květ, červený květ a modrý květ, ruce nahoru dolů a šup s květinkou do vlasů. My se to snažíme opakovat, ale musí to působit legračně. Pak nás obejdou a dají nám kousek provázku na hlavu a pocákají nás asi svěcenou vodou, která se zároveň pije z dlaní.
Uf, tak to je hodně silný zážitek, poděkujeme za hezkou ceremonii a ještě jdeme okouknout výhledy, když už jsme v takové výšce. Jsme vysoko v mracích, ale na chvilinku se nám odhalí hora Mount Batur. Více o balijském náboženství si můžete přečíst na Wikipedii.
Oblast Kintamani, sopka Mount Batur a jezero Batur
Skoopík dostává zabrat a my už máme téměř suchou nádrž. Po benzínce ani vidu ani slechu. Jeden Evropan řeší stejný problém a posílá nás z kopce dolů naším směrem, jsme zachráněni. I když z kopce by nám to jelo samo. Už se pomalu blížíme k jezeru Batur, respektive k výhledům na jeho celou plochu.
První výhled na sopku a jezero Batur se nám otevírá v jednom posezení u krámku, kde se taky seznamujeme s místňačkou Leleanou. Umí dobře anglicky, navštívila spoustu zemí, třeba i Kypr. Dáme si u ní jasmínový čaj s domácími sušenkami a chvíli si povídáme.
Popojedeme dál do oblíbené turistické oblasti Kintamani, nacházející se asi 1 500m nad mořem. Zastavíme se u druhého nejvýznamnějšího chrámu Bali – Pura Ulun Danu Batur, ten okoukneme jenom zvenčí. Toho využijou šikovné holčiny prodejkyně pohledů a náramků. Překecají nás na 20 pohledů za 40 000 IDR a 3 korálkové náramky za 15 000 IDR.
Oběd máme s luxusním výhledem. Sopku i jezero Batur máme jako na dlani. Rybí polévka mi moc nechutná. Matěj vsadil na osvědčené Nasi Campur a smoothie z ovoce tamarilo, to jsme ještě nikde neměli. Kocháme se panorámaty, za malou chvíli zjistíme, že za ně budeme i připlácet. Oběd nám paní naúčtovala se sakramentskou vysokohorskou přirážkou. Matěj ji ještě usmlouval a udělal přednášku, že není pěkné, když odrbává turisty.
Loučíme se s horami a frčíme východním směrem. Nevím, jak je to možné, ale černé mraky se nám vyhýbají a nebo možná my jim a kupodivu nezmokneme.
Vodní palác Tirta Gangga
Vodní palác Tirta Gangga s nádherný parkem, komplexem exotických bazénů uvnitř s obřími kapříky, s obrovskou vodní fontánou, obklopen krásnými rýžovými terasami a bujnými zahradami byl založen kolem r. 1947 králem Karangasem. Tirta Gangga je opravdovou oázou klidu s výhledem na bujnou zeleň i moře a s možností vykoupat se v jednom z bazénků.
U vchodu do zahrad si můžete zapůjčit krajtu a nechat si ji omotat kolem sebe. Matěj si ji jde alespoň pohladit, já čekám obezřetně v bezpečné vzdálenosti. Odmítáme prodejce slunečních brýlí a uháníme pryč. Jedeme se osvěžit na Virgin beach.
Pláž Virgin beach
Virgin beach nebo taky White sand beach, balijsky Pasir Putih. Tak trochu „skrytá“ nádherná čistá pláž na východním pobřeží Bali, 5 km východně od většího města Candidasa. Dojede se k ní po vedlejší, pak prašné cestě, kde se vybírá 10 000 IDR „plážovné“. Pak se musí ještě tak 5 minut pěšky.
Vysoký útes, klidnější vlny, žádné chaluhy ani kameny na dně. Opravdu ráj na zemi. A zajímavostí je, že se tu jemňoučký bílý písek mísí s černým. Žádné hotely, vily nebo jiné turistické ubytování tady neuvidíte, jen několik warungů a stánků s občerstvením. Taky je možné pronajmout si slunečník a lehátka na celý den.
Už se stmívá, hledáme ubytování v Candidase. Bereme výhodný bungalow se slaměnou stříškou a třema gekonkama na terase. Kousek od nás se nám zalíbila restaurace asi tak metr od moře. Dneska si dopřejeme – avokádovo-krevetový koktejl, steak, sépii a Bintanga s kokosákem 🙂 Po jídle se odkulíme do slaměné boudičky a těšíme se na východ slunce.
Time-lapse z luxusní vyhlídky na Mount Batur:
Fotogalerie:
Tirta Gangga – chrliče a dominantní fontána