49. den – ochutnávka kávy
Už delší dobu se na Bali chystáme vyzkoušet jednu z nejdražších káv na světě, tedy Kopi Luwak, kávu pocházející právě z Indonésie. Kávu, za jejíž „výrobou“ stojí zvířátko Luwak, připomínající kočku nebo lasičku. Na Google mapách jsme našli rodinnou agrofarmu Negari, kam jsme se vydali za kávovým poznáním
Na Bali je vyhlášená Kopi Luwak – cibetková káva …protože káva není jenom černá ….
Kopi = káva a Luwak= cibetka je šelma, co požírá celé plody kávovníku, z nichž stráví pouze dužinu a zrna vyloučí. Díky enzymům v trávicím traktu cibetky se kávová zrnka stanou jemnějšími a ztratí hořkou chuť. Kopi Luwak patří k nejdražším kávám na světě.
V Negari nás vítá mladá milá holčina a je to asi poprvé, co po nás není vyžadováno vstupné. Slečna nám představuje výrobnu kávy, ukazuje plody kávovníku a cibetky v klecích. Na plantáže s kávou se jen tak nepodíváme, ty mají v horských oblastech pod sopkou Batur. Pozve nás tedy k ochutnávce 6 druhů čaje (např. citronový, zázvorový, z růže či citronové trávy..) a 8 druhů kávy (různé příchutě – vanilka, kokos, arašídové, čokoládová, zázvorová, pravá balijská a další).
Čaje taky nejsou špatné, jen trochu připomínají levný granulovaný čaj. Vše tradičně sladké jako cecek a s kávou to nemá moc společného. Holčině asistuje starší žena, která nám za 50 000 IDR (v přepočtu necelých 100 Kč) připraví pravou snad nefalšovanou Kopi Luwak. Takže až tady se začínají vytahovat rupie. Tento šálek je nepovinný, ale očekává se.
Jak je to s tou cibetkovou kávou?
Luwak, česky ovíječ skvrnitý neboli cibetka, je malý savec podobný kočičce nebo lasičce. Za účelem výroby kávy žere celé plody kávovníku a protože je to zvíře mlsné, vybírá si ty nejlepší a nejkvalitnější. V těle cibetky působí enzymy a probíhá tak fermentace, ta dodá kávě tu pravou chuť a aroma. Z jejího těla vyjde ven celé zrno, stráví se jenom dužina. Farmáři tyto výkaly sesbírají a zrna očistí. Po dlouhém procesu čištění a sušení přichází na řadu pražení.
Sbírání trusu cibetek v přírodě je velmi náročné, proto se zakládají farmy, kde se zvířata chovají v klecích. Tento způsob bývá kritizován jako týrání zvířat.
Věřte mi, že celý popis výroby kávy zní hůře než-li chutná. Cibetková káva je opravdu vynikající. Ochutnáváme tentokrát bez cukru i mléka a můžeme tak identifikovat skutečnou chuť a aroma. Hodnotíme jako nejlepší kafe za celý pobyt na Bali. Rovněž o tom svědčí cena, za 150 g sáček by po nás chtěli kolem 300 000 IDR (600 Kč). Zase takoví odborníci nejsme a tak s úsměvem kávovou specialitu odmítáme. Případně v nákupních centrech se dá sehnat kolem 150 000 IDR.