46. den
Po několika klidnějších pracovnějších dnech strávených na záchytném místě v Canggu jsme se rozhodli vyrazit na výlet. Jedeme prozkoumat méně turistickou oblast, sever ostrova Bali.
Na skútru vyjíždíme hned ráno a plán není úplně jasný. Jediné, co víme je, že před sebou máme čtyři dny nespoutané jízdy na skútru s malým batohem na zádech.
Jedeme poznávat další část ostrova, severní Bali – 131 km na skútru
Samotná cesta je náš cíl. A taky si ji náležitě užíváme. Cestou míjíme desítky chrámů, palmové háje, malebná rýžová políčka, co se nikdy neokoukají. Severní část Bali je daleko více hornatá a nabízí nám tak krásné výhledy na kopečky všude kolem.
Jízda na skútru nás baví. Pozorujeme život ve vesničkách a cítíme se svobodni. Náhodně zastavujeme u chrámů, které nepatří mezi turisticky vyhledávané. Osvěžujeme se ovocem – jack fruit je králem ovoce na severu Bali. Můžete si ho koupit u každého menšího stánku a nebo utrhnout přímo ze stromu (což není asi nejlepší nápad, není jisté, zda bude zralé). Trochu přidušeni pálivou chilli omáčkou se kocháme výhledem na azurové moře a koukáme do mapy na další blízké atraktivity.
Bunut Bolong, unikátní velký strom, skrze který vede silnice. Díra uprostřed kmenu vypadá z dálky jako tunel. Projíždíme kmenovým otvorem a žasneme nad okolní přírodou s hustými tropickými pralesy. Setkáváme se s děsivými následky po sesuvech půdy, místy chybí pořádný kus silnice. Před necelým měsícem v důsledku dešťů došlo v severní části Bali k sesuvu, při kterém zemřelo 12 lidí.
Když si chcete odpočnout od turistů, vyrazte na sever!
Městečka působí velice upraveně. Místní jsou milejší než kdekoliv jinde. Jen zastavíme, abychom se podívali na cestu a hned se nás ptají, kam jedeme a radí nám kudy kam. Turisté jsou tu výjimkou a my si tak připadáme jako dva exoti. Děti na nás mávají a zdraví nás. Po cestě nás zaujala elektárna a závod na výrobu motorek. Zastavujeme u zábavního parku Krisna, ale není moc čas jít blbnout.
Krásná vyhlídka Kebersihon, za symbolický poplatek za parkování 2 000 IDR se můžete pokochat pohledem na zelená rýžová pole s protékající říčkou a okolní kopečky. Těsně před koncem dnešní vyjížďky nás překvapí hejno rozjařených kachen. Musíme zastavit a počkat, až dva farmáři tuto kachní výpravu převedou. Chlápek drží jednu živou kachnu v ruce, asi jako symbol.
Lovina – dlouhá pláž a pozorování delfínů
S blížícím se západem slunce bookujeme ubytování v Lovině, Wahyu Dana Hotel s výhledem na moře. Nekonečný bazén a vířivka jsou skvělou volbou pro odpočinek po celodenním ježdění na motorce. Seznámíme se dvěma Balijci, co jsou v hotelu na dovolené. Asi první místňáci, které vidíme, jak si užívají. S Bintangem v ruce pozorujeme z bazénu osvětlené rybářské loďky na moři. Takle nějak si představuju ráj!
Pobřežní oblast Lovina je proslulá dlouho pláží s klidným mořem a především pozorováním delfínů. Tuším, že za 100 000 IDR si můžete koupit výlet lodí, nejlépe hned ráno na východ slunce. My jsme si tuto honbu za delfíny nechali ujít, ubohá zvířata obklopená hlučnými loděmi nás nelákaly. Nejhezčí zážitek je vidět delfíny v přírodě, což jsme už zažili na Floresu.
Noční timelapse – Lovina beach, pohled na rybářské loďky
Fotogalerie: