33. den – Singapur, Marina Bay a blízké okolí

Druhý den v ulicích Singapuru

Vajíčka, fazole a salám stíháme tak tak na desátou. Včerejší poznávání města nás úplně vyšťavilo. Ale jsme natěšeni na další nový den. Máme v plánu pochodit část kolem centra – Marina Bay. Poprvé zkoušíme singapurský Uber.

V aplikaci vidíme daleko víc aut než na Bali a po objednání je u nás řidič do tří minut. V autě mu vysvětlujeme, že už dávno nejsme Československo a necháme se dovést k ruskému kolu Flyer. Za cca 5 minut jízdy se nám strhne 60 SGD, což je samozřejmě dražší než na Bali, ale i tak se to pořád vyplatí.

Chingay Parade - blikající hrající vozítko na festivalu :-)
Chingay Parade – blikající hrající vozítko na festivalu 🙂

Sháníme lístky na proslulý festival Chingay Parade, koná se zrovna tento víkend, co jsme v Singapuru. Průvod je součástí slavností čínského Nového roku a patří k největším oslavám. Na netu se nám koupě nepodařila. Zkusíme se zeptat osobně, právě poblíž Flyeru je zákulisí celé akce. Bohužel, lístky na místě už taky nejsou dostupné.

Muzeum vědy a umění v Singapuru
Muzeum vědy a umění v Singapuru

Kultura v Singapuru

Pěšky se vydáme k budově ve tvaru lotosového květu vedle hotelu Marina Bay Sands. Posléze zjišťujeme, že se jedná o Muzeum vědy a umění. Jdeme to omrknout dovnitř. Mezinárodní výstavy i stále expozice se rozprostírají na všech třech patrech. Matěj jde vstříc vesmírným dobrodružství na výstavu NASA. Já se zatím porozhlédnu po ostatních patrech a zůstávám v neplacených částech. Zaujme mě Cesta do nekonečna v posledním patře, expozice se záhadnými vzory a kresbami.

Výstava NASA
Výstava NASA

Hotel Marina Bay Sands – dechberoucí stavba s lodí na střeše a s nekonečným bazénem na palubě

Marina Bay Sands je dominantní stavba se třemi hotelovými věžemi spojenými nahoře ve výšce 200 metrů lodí s nekonečným bazénem a palmami na střeše.

Marina Bay
Marina Bay

Plynule dojdeme do obchodního centra před hotelem s lodí, identifikuju tady jen luxusní šperkový obchod Tiffany. Brilianty si dneska odpustíme a jdeme se raději obžerstvit do bistra. Konečně vyzkouším masem plněné knedlíčky, Matěj hovězí s nudlema a na závěr mrazený jogurt s banánem a karamelem. Míjíme casino s přepychovým zázemím. Matěj by se tam nejraději vrhl, ale nemá průkaz totožnosti, takže má smůlu. Ještě se zarazíme u vnitřního kluziště uprostřed obchoďáku.  Už tady chybí jen sjezdovka 🙂

Koukejte, jsme přímo pod "lodí" :-)
Koukejte, jsme přímo pod „lodí“ 🙂

Rádi bychom se dostali dovnitř hotelu a následně vyjeli nahoru na vyhlídku. Vyznat se v této budově je docela umění. Trošku naivně jsme si mysleli, že se dá na nějakou část výhledu dostat zdarma. Nekompromisní paní u vstupu nás zkásne o 23 SGD. Za vstupem nás tradičně vyfotí u panoramatické tapety. Fotky si pak můžeme koupit nahoře, děkujeme pěkně. Na těhlech fotkách nám to vždycky hrozně sluší.

Parkoviště před Marina Bay Sands - kterým jsme asi přijeli.. :-)
Parkoviště před Marina Bay Sands – kterým jsme asi přijeli.. 🙂

Rychlovýtah nás za pár desítek sekund doveze do 57. patra na obří terasu na přídi „lodi“, kde je v provozu prodejna suvenýrů a restaurace s královským výhledem a vodou za 4 SGD. Vyhlídka z horní paluby je prostě úžasná. Hodinu chodíme po této části paluby ze strany na stranu a ukazujeme si na místa, kde už jsme byli a kam se ještě chystáme. Matěj umisťuje foťák na trojnožku a už se spouští další time-lapse směr mrakodrapy a plachtící jachty pod námi. V nejatraktivnějším bazénu na světě se dneska nevykoupeme, tam se mohou dostat pouze hoteloví hosté.

Time-lapse z výhledu Marina Bay Sands:

Vznik time-lapsu stojí autora spoustu času a úsilí 🙂

Time-lapse Singapur
Pan fotograf v akci 🙂

Ve víru zeleně – zahrady Gardens by the Bay a Cloud forest

Projdeme nablýskaným hotelem směrem k přírodnímu parku Gardens by the Bay se smaragdovým jezírkem a palmovým ostrůvkem uprostřed. Počasí je dnes mnohem příjemnější, pofukuje a puchýř tolik nesvítí. Odpočineme si na betonové zídce u jezírka a zamíříme k Silver garden s šedýma palmama. Před námi se zjeví dvě ohromné skleněné kopule. Už jsme na ně koukali z předchozích výhledů a říkali jsme si, co tam asi je. A ono dvě botanické.

Rozhodneme se zajít do jedné z nich, do Cloud forest, vstupné 18 SGD. Na první pohled jsem si říkala, že to bude „jen“ nějaká botanická zahrada. Ale jakmile vkročíme dovnitř překvapí nás velkolepý 35 metrů vysoký vodopád, který nám zároveň poskytne i osvěžení. Pokusím se to popsat, ale fotky snad řeknou víc 🙂

Vodopád v Cloud forest
Vodopád v Cloud forest

Cloud Forest kopíruje chladné vlhké podmínky, jaké panují v tropických horských oblastech mezi 1000 a 3000 metrů nad hladinou moře. Vnitřek pavilonu tvoří obří „hora“ pokryta množstvím orchidejí, anturií, různých druhů kapradin a další květeny, co ani neznáme. Skládá se z několika úrovní, z nichž každá má jiné téma.

Cloud forest - pohled z vrchu
Cloud forest – pohled z vrchu

Až na vrchol „kopce“ se musí dojet eskalátory nebo výtahem. V celém objektu je hrozná zima, tak kolem 20°C, což je pro turisty v letním najednou hrozná kosa. V jednom z pater jsou i jeskynní krápníky. V závěru je na plátně promítán poučný film. Dozvíme se, že celý objekt je soběstačný a nepotřebuje cizí zdroje na provoz.

Cloud forest - obří "hora" posetá květinami
Cloud forest – obří „hora“ posetá květinami a kapradím

Svítící super-stromy v betonové džungli Singapuru

Vymrzlí vyjdeme ven z pavilonu a máme štěstí. Začíná světelná show u super-stromů. Zvláštní vysoké ocelové stromy porostlé zelení hýří všemi barvami a dokonce zpívají. Připadám si jak ve filmu Avatar. Stromy spojuje most, kam se za poplatek můžete taky podívat a v jedné z korun si dát večeři. Stromy mají zároveň i funkčnost – vyrábí energii ze slunečního záření a shromažďují dešťovou vodu pro závlahu.

  • Světelnou show u stromů si můžete vychutnat každý den od 19:45 a od 20:45. Světelná show trvá 15 minut.

My si místo večeře v koruně super-stromu dáme hot-dog u stromu a pokračujeme skrz dav lidí přes most zpátky k Marina Bay. Už zpovzdálí slyšíme hlasitou veselou hudbu a chceme zkusit vidět alespoň kousek z průvodu Chingai parade. V houfu se tlačíme přes přechod řízený policajtem. Ceremoniál je v plném proudu. Dostaneme se k zářícím blikajícím disco-vozům a z dálky pozorujeme zástupy vyfešákovaných tanečníků vlnících se do rytmu taneční hudby.

Pak se přemístíme na lasershow, která se promítá na hotelu s lodí. Oproti stromům je to slabota. Barevné nahodile blikající lasery a fontána před hotelem. Dobře vypadají osvětlené taxi loďky, co v zátoce vozí turisty. Za námi hraje živá hudba, atmosféra parádní.

Opět máme našmajdáno mrtě kilometrů, proto se jdeme usadit někam na pořádné jídlo. Objevíme jídelní stánky pod širým nebem s různými světovými kuchyněmi, to je přesně co hledáme. Ve frontě na všechno vydobyjeme grilovanou sépii, kari omáčku dost podobnou svíčkové a první točené singapurské pivo Tiger (chutná moc dobře, líp jak balijské). Sedíme s Anglánama a machrujeme, že v ČR máme pivo nejlepší.

Singapur - Večeře u stánků - grilovaná sépie a kari s rýží :-)
Večeře u stánků – grilovaná sépie a kari s rýží 🙂

Vyřízeni z dlouhého dne plného nových zážitků se sotva dobatolíme na hotel a o půlnoci padáme únavou. Dobrou noc Singapure 🙂

Výhledy z „lodi“ Marina Bay Sands:

Na druhé straně lodi je nekonečný bazén "infinity pool", ale je pouze pro ubytované hotelu :-)
Na druhé straně lodi je nekonečný bazén „infinity pool“, ale je pouze pro ubytované hotelu 🙂
Singapur - svítící stromy
Zahrady se svítícími stromy
Cloud forest
Vlevo – dva pavilony botanické
Pohled na kolo Flyer
Pohled na kolo Flyer
Singapur - mrakodrapy
Mrakodrapy

Další fotky:

Helix Bridge
Helix Bridge – pěší most spojující Marina centrum s Marina Jih v Marina Bay
Cloud forest
Cloud forest
Královéhradecká architektura - okoukali to u nás :-)
Královéhradecká architektura – okoukali to u nás 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.